ارسال به دوستان
کد خبر : 69743
تاریخ انتشار : 9 اسفند 1393 9:16

الکساندر پتروف؛ برنده اسکار بهترین انیمیشن در راه جشنواره پویانمایی؛

کارگاه آموزشی کارگردان بزرگ روسی در جشنواره پویانمایی

الکساندر پتروف، کارگردان بزرگ پویانمایی روسیه و برنده سه جایزه اسکار در نهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران کارگاه آموزشی برگزار می کند.


«الکساندر پتروف» پویانما و کارگردان پویانمایی روسی که در رشته هنر در موسسه سینما و تلویزیون تحصیل کرده در کارگاهی به نام «جادوی انگشتان» به آموزش رنگ و حرکت در پویانمایی می پردازد.
این کارگردان روسی پس از اولین فیلمش با اقتباسی از رمان «پیرمرد و دریا» نوشته ارنست همینگوی، پویانمایی کوتاه 20 دقیقه ای در کانادا ساخت که با تکنیک نقاشی روی شیشه بوده و نخستین پویانمایی با فرمت بزرگ در دنیا محسوب می شود. این اثر در سال 2000 جایزه اسکار بهترین انیمیشن را کسب کرد.
بر همین اساس، از دیگر آثار وی فیلمی با نام «عشق من» است که جایزه تماشاگران و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره بین المللی پویانمایی هیروشیما را دریافت کرد. سبک پتروف از 1980 به این سو مشخصاً نوعی رئالیسم رومانتیک است.
پتروف برای خلق پیرمرد و دریا ابتدا با استفاده از نوک انگشتانش (به جای قلم مو) روی لایه های شیشه ای که در سطوح مختلف قرار گرفته بودند، نقاشی های زیبایی خلق می کرد. در مرحله ی بعد، پس از تصویربرداری از هر فریم نقاشی شده، او با دقت خاصی نقاشی را برای فریم بعد اصلاح کرده و دوباره تصویربرداری می کرد. این فرآیند سخت و گاهاً طاقت فرسا بیش از دو سال زمان به خود اختصاص داد. پتروف از مارس 1997 تا آوریل 1999، برای نقاشی 29هزار فریم موجود در انیمیشن بیست دقیقه ای پیرمرد و دریا وقت صرف کرد تا یکی از ماندگارترین آثار انیمیشنی تاریخ خلق شود.
گفتنی است؛ نهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران از 17 تا 21 اسفند سال جاری در هفت سالن، پذیرای شرکت کنندگان است.


منبع: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :